Tournament
Results
Click here for Purestrat points
March 2024
Round of 16
Wiseman (1) vs. Motley (16)
Dominguez (8) vs. T. Strite (9)
Horvath (5) vs. Luisi (12)
Collings & Nowakowski (4) vs. Allred (13)
Small (2) vs. Kostyo (15)
Cruz (7) vs. DiBiase (10)
Swoboda & Breithaupt (3) vs. Datillo & Pastino (14)
Shull (6) over Waterstreet (11), 4-1
Group A (Friday)
(1) Alan Small 24-16
(2) Bryan Albin 17-23
(3) Jason Johnson 15-25
(4) Larry Braus 18-22
(5) Ethan Allred 22-18
(6) Rich Piwkowski 18-22
(7) Russ Lemmon 17-23
(8) Toby Strite 23-17
(9) Mark Van Klaveren 22-18
(10) Bruce Lott 21-19
(11) Rolando Cruz 23-17
Group B (Monday)
(1) Bill Consolie 19-21
(2) Chris Wiseman 26-14
(3) Lance Shull 23-17
(4) Peter Waterstreet 21-19
(5) Jerry Datillo and Chris Pastino 21-19
(6) John Tomsich 20-20
(7) Joe Sheehan 16-20
(8) Ken Biss 20-20
(9) Fred Stibor 20-20
(10) Will Roberts 12-24
(11) John Werner 18-22
Group C (Tuesday)
(1) Jim Bannon 19-21
(2) Vic Horvath 23-17
(3) John Kostyo 21-15
(4) Tom Anderson 20-20
(5) Jeff Cohen 18-21
(6) Doc Harris 17-19
(7) Will Harris 15-25
(8) PJ DiBiase 22-18
(9) Bob Reincke 17-23
(10) Ben Swoboda & Mike Breithaupt 24-16
(11) Mick VanValkenburg 19-20
Group D (Stratdraft)
(1) Willy Dominguez 20-16
(2) Tyler Hastings 13-23
(3) Blasters - Frank Luisi 20-16
(4) Keith Hiljus 19-17
(5) Erik Leopard 15-21
(6) Dan Collings & Mike Nowakowski 22-14
(7) Michael Meeks and Ed Daley 16-20
(8) Laurie Strite 19-17
(9) Terry Motley 20-16
(10) Norm Plouffe 16-20
Regional 2023
Winner: PJ DiBiase
Round of 16
M. Strite (9) over Helling (8), 4-0
DiBiase (12) over Biss (5), 4-3
Blasters (4) over Consolie (13), 4-0
Bannon (2) over Allred (15), 4-3
Tomsich (10) over Bama Bombers (7), 4-0
Berg (14) over Van Klaveren (3), 4-2
Breithaupt (11) over Favereaux (6), 4-3
Quarterfinals
Davis (1) over M. Strite (9), 4-2
DiBiase (12) over Blasters (4), 4-1
Tomsich (10) over Bannon (2), 4-2
Berg (14) over Breithaupt (11), 4-2
Semifinals
DiBiase (12) over Davis (1), 4-1
Berg (14) over Tomsich (10), 4-3
Final
DiBiase (12) over Berg (14), 4-3
Group A (Friday)
(1) Will Harris 15-17
(2) John Kostyo 17-15
(3) Rich Piwkowski 15-17
(4) Ken Biss 18-14
(5) Steve Helling 18-14
(6) Jason Johnson 16-16
(7) Bill Consolie 18-14
(8) Russ Lemmon 13-19
(9) Mike Ferrante 14-18
Group B (Monday)
(1) Toby Strite 15-17
(2) Blasters 19-13
(3) John Tomsich 18-14
(4) Alan Small 16-16
(5) Peder Berg 16-16
(6) Mick VanValkenburg 16-16
(7) Sean Oakley 15-17
(8) Jim Galloway 16-16
(9) Rolando Cruz 13-19
Group C (Tuesday)
(1) Bruce Lott 16-16
(2) Mark Van Klaveren 19-13
(3) Ethan Allred 16-16
(4) Willy Dominguez 12-16
(5) Doc Harris 8-12
(6) Jim Gary 15-13
(7) Tom Anderson 12-16
(8) Michael Strite 18-10
(9) Bryan Albin 12-16
Group D (Wednesday)
(1) PJ DiBiase 18-14
(2) Bob Reincke 14-18
(3) Lance Shull 18-14
(4) Brian Favereaux 20-12
(5) Vic Horvath 14-14
(6) Jim Bannon 21-11
(7) Mike Nowakowski 11-17
(8) Peter Waterstreet 12-20
(9) Larry Braus 12-20
Group E (Stratdraft)
(1) Norm Plouffe 10-18
(2) Roscoe 12-12
(3) Mike Davis 21-11
(4) Laurie Strite 15-17
(5) Mike Breithaupt 19-13
(6) Sean Riley 9-19
(7) Keith Hiljus 10-18
(8) Pierce Dennis 19-13
(9) Bama Bombers 19-13
October 2023
Winner: John Tomsich
Round of 16
Tomsich (16) over Anderson (1), 4-1
Horvath (9) over Davis (8), 4-0
Dominguez (5) over Waterstreet (12), 4-1
VanValkenburg (13) over Tucker (4), 4-1
Berg (2) over Roscoe (15), 4-1
Shull (7) over Van Klaveren (10), 4-1
Kostyo (14) over Plouffe (3), 4-2
Galloway (11) vs. B&O Railroad (6), 4-3
Quarterfinals
Tomsich (16) over Horvath (9), 4-3
Dominguez (5) over VanValkenburg (13), 4-3
Berg (2) over Shull (7), 4-0
Galloway (11) over Kostyo (14), 4-1
Semifinals
Tomsich (16) over Dominguez (5), 4-3
Galloway (11) over Berg (2), 4-3
Final
Tomsich (16) over Galloway (11), 4-2
Group A (Friday)
(1) Ron Pearson 14-18
(2) Rich Piwkowski 16-16
(3) John Kostyo 17-15
(4) Lance Shull 19-13
(5) Chris Wiseman 10-22
(6) Tony Tucker 19-13
(7) Vic Horvath 19-13
(8) Jim Bannon 16-16
(9) Rolando Cruz 14-18
Group B (Monday)
(1) Peter Waterstreet 17-15
(2) Alan Small 12-16
(3) Michael Strite 12-16
(4) Mike Ferrante 13-19
(5) Peder Berg 20-12
(6) B&O Railroad 19-13
(7) Mick VanValkenburg 17-15
(8) Laurie Strite and Will Harris 15-17
(9) Larry Braus 15-17
Group C (Tuesday)
(1) Tom Anderson 20-8
(2) Steve Helling 11-17
(3) Willy Dominguez 18-10
(4) Paul Ferraro 12-16
(5) Toby Strite 13-15
(6) Mark Van Klaveren 15-13
(7) John Tomsich 14-14
(9) PJ DiBiase 9-19
Group D (Stratdraft)
(1) Jim Galloway 17-15
(2) Norm Plouffe 19-13
(3) Blasters 16-16
(4) Terry Motley 14-18
(5) Mike Davis 19-13
(6) Keith Hiljus 15-17
(7) Ethan Allred & Tyler Hastings 12-16
(8) Roscoe 16-16
(9) Bruce Fogg 15-17
September 2023
Winner: B&O Railroad
Qualifying Round
Bannon (9) over Albin (8), 4-1
Horvath (12) over M.Strite (5), 4-3
Blasters (10) over Plouffe (7), 4-0
DiBiase (11) over Nowakowski (6), 4-2
Quarterfinals
Shull (1) over Bannon (9), 4-2
B&O Railroad (4) over Horvath (12), 4-0
Johnson (2) over Blasters (10), 4-3
DiBiase (11) over Davis (3), 4-3
Semifinals
B&O Railroad (4) over Shull (1), 4-2
Johnson (2) over DiBiase (10), 4-2
Final
B&O Railroad (4) over Johnson (2), 4-2
Group A (Friday)
(1) Mike Davis 26-14
(2) Bryan Albin 22-18
(3) Willy Dominguez 11-23
(4) Toby Strite 19-21
(5) Bob Reincke 20-20
(6) Mick VanValkenburg 15-19
(7) Mike Ferrante 15-25
(8) Mike Nowakowski 23-17
(9) PJ DiBiase 22-18
(10) Jim Galloway 15-17
(11) Larry Braus 22-18
Group B (Monday)
(1) Jason Johnson 26-14
(2) Vic Horvath 22-18
(3) Peter Waterstreet 20-20
(4) Bruce Lott 21-19
(5) Jim Bannon 22-18
(6) Paul Ferraro 18-22
(7) Brian Favereaux 15-25
(8) Bill Consolie 13-23
(9) Michael Strite 25-15
(10) Dukes of Bama 20-20
(11) Rolando Cruz 14-22
Group C (Stratdraft)
(1) Blasters 24-16
(2) Matt Crowley 15-21
(3) Keith Hiljus 17-19
(4) Ed Daley 5-19
(5) B&O Railroad 26-14
(6) Erik Leopard 8-24
(7) Lance Shull 28-12
(8) Laurie Strite 12-20
(9) Roscoe 15-17
(10) Alan Small 22-18
(11) Norm Plouffe 24-16
August 2023
Winner: Paul Ferraro
Round of 16
T. Strite (1) over Daley (16), 4-0
G. Strite (9) over Small (8), 4-1
Lott (12) over Shull, 4-2
Reincke (4) over Anderson (13), 4-3
B&O Railroad (2) over Piwkowski (15), 4-3
Ferraro (10) over Plouffe (7), 4-3
Waterstreet (3) over Braus (14), 4-3
Nowakowski (6) over Meeks (11), 4-2
Quarterfinals
T. Strite (1) over G. Strite (9), 4-3
Lott (12) over Reincke (4), 4-0
Ferraro (10) over B&O Railroad (2), 4-1
Waterstreet (3) over Nowakowski (6), 4-3
Semifinals
Lott (12) over T. Strite (1), 4-1
Ferraro (10) over Waterstreet (3), 4-3
Final
Ferraro (10) over Lott (12), 4-3
Group A (Friday)
(1) Vic Horvath 18-18
(2) Mike Nowakowski 21-15
(3) Larry Braus 19-17
(4) B&O Railroad 23-13
(5) Rolando Cruz 17-19
(6) Paul Ferraro 20-16
(7) Erik Leopard 16-20
(8) Russ Lemmon 14-22
(9) Jim Bannon 13-23
(10) Pierce Dennis 19-17
Group B (Monday)
(1) Lance Shull 22-14
(2) Rich Piwkowski 19-17
(3) Toby Strite 23-13
(4) Greg Strite 20-16
(5) Michael Strite 16-20
(6) Mick VanValkenburg 17-19
(7) Ethan Allred 12-24
(8) Doc Harris 14-18
(9) Jason Johnson 17-19
(10) Peder Berg 18-18
Group C (Tuesday)
(1) Willy Dominguez 16-16
(2) Alan Small 18-14
(3) Peter Waterstreet 20-12
(4) Bruce Lott 17-15
(5) Mark Van Klaveren 16-16
(6) Tom Anderson 17-15
(7) Keith Hiljus 8-20
(8) Sonny Wilkalis 12-12
(10) Mike Ferrante 12-16
Group D (Stratdraft)
(1) Bama Bombers 19-17
(2) Bill Consolie 19-17
(3) Fenjo 16-20
(4) Bob Reincke 22-14
(5) Laurie Strite 17-19
(6) Bryan Albin 11-21
(7) Roscoe 12-20
(8) Norm Plouffe 21-15
(9) Ed Daley 19-17
(10) Michael Meeks 20-16
July 2023
Winner: B&O Railroad
Qualifying Round
Fogg (9) over Lott (8), 4-1
VanValkenburg (12) over Berg (5), 4-1
Van Klaveren (10) over Waterstreet (7), 4-1
Nowakowski (11) over Daley (6), 4-1
Quarterfinals
Fogg (9) over T. Strite (1), 4-0
B&O Railroad (4) over VanValkenburg (12), 4-2
Van Klaveren (10) over Bama Bombers (2), 4-2
Anderson (3) vs. Nowakowski (11), 4-3
Semifinals
B&O Railroad (4) over Fogg (9), 4-1
Anderson (3) over Van Klaveren (10), 4-1
Final
B&O Railroad (4) over Anderson 4-2
Group A (Friday)
(1) Mike Nowakowski 18-14
(2) Bruce Lott 18-14
(3) Larry Braus 15-17
(4) PJ DiBiase 12-20
(5) Peder Berg 20-12
(6) Tom Anderson 20-12
(7) Greg Strite 17-15
(8) Ron Pearson 11-21
(9) Russ Lemmon 13-19
Group B (Monday)
(1) B&O Railroad 20-12
(2) Ethan Allred 16-16
(3) Bama Bombers 20-12
(4) Jim Galloway 12-20
(5) Lance Shull 16-16
(6) Jim Bannon 10-22
(7) Peter Waterstreet 19-13
(8) Vic Horvath 13-19
(9) Mark Van Klaveren 18-14
Group C (Stratdraft)
(1) Mick VanValkenburg 16-16
(2) Ed Daley 17-15
(3) Roscoe 16-16
(4) John Tomsich 15-17
(5) Toby Strite 21-11
(6) Will Harris & Laurie Strite 15-17
(7) Norm Plouffe 15-17
(8) Bill Consolie 12-20
(9) Bruce Fogg 17-15
June 2023
Winner: Bill Consolie
Qualifying Round
M. Strite (8) over Lemmon (9), 4-3
Lott (12) over Bama Bombers (5), 4-3
Horvath (10) over Davis (7), 4-3
Dominguez (11) over Plouffe (6), 4-2
Quarterfinals
T. Strite (1) over M. Strite (8), 4-3
Bannon (4) over Lott (12), 4-2
G. Strite (2) over Horvath (10), 4-0
Consolie (3) over Dominguez (11), 4-3
Semifinals
Bannon (4) over T. Strite (1), 4-3
Consolie (3) over G. Strite , 4-0
Final
Consolie (3) over Bannon (4), 4-0
Group A (Friday)
(1) Mike Nowakowski 18-22
(2) Bruce Lott 20-20
(3) Keith Hiljus 19-21
(4) PJ DiBiase 19-21
(5) Russ Lemmon 22-18
(6) Dave Lippert 13-27
(7) Toby Strite 27-13
(8) Jim Galloway 20-20
(9) Will Harris 20-20
(10) Jim Bannon 24-16
(11) Bob Reincke 18-22
Group B (Monday)
(1) Bama Bombers (Team Hastings) 23-17
(2) Vic Horvath 22-18
(3) B&O Railroad (Breithaupt/Oakley) 20-20
(4) Peter Waterstreet 14-22
(5) Bruce Fogg 21-19
(6) John Kostyo 16-21
(7) Greg Strite 26-14
(8) Michael Strite 22-18
(9) Doc Harris 18-19
(10) Alan Small 18-22
(11) Larry Braus 11-21
Group C (Stratdraft)
(1) Matt Crowley 14-20
(2) Michael Meeks 20-20
(3) Roscoe 17-17
(4) Mike Davis 23-17
(5) Lance Shull 18-22
(6) Ethan Allred 15-21
(7) Bill Consolie 24-16
(8) Mick VanValkenburg & Jason Johnson 14-22
(9) Ed Daley 20-20
(10) Norm Plouffe 23-17
(11) Willy Dominguez 22-18
May 2023
Winner: Mick VanValkenburg
Qualifying Round
Dominguez (9) over Cruz (8), 4-1
L. Strite (12) over Davis (5) 4-2
Horvath (10) over T. Strite (7), 4-1
M. Strite (6) over Shull (11), 4-0
Quarterfinals
Dominguez (9) over Meeks (1), 4-1
VanValkenburg (4) over L.Strite (12), 4-3
Horvath (10) over Blasters (2), 4-3
M. Strite (6) over Barkoviak (3), 4-2
Semifinals
VanValkenburg (4) over Dominguez (9), 4-2
M.Strite (6) over Horvath (10), 4-2
Final
VanValkenburg (4) over M. Strite (6), 4-0
Group A (Monday)
(1) Lance Shull 23-17
(2) John Kostyo 16-20
(3) Bill Consolie 23-17
(4) Michael Strite 24-16
(5) Blasters - Frank Luisi 25-15
(6) Keith Hiljus 13-27
(7) Peter Waterstreet 18-22
(8) Jim Galloway 18-22
(9) Toby Strite 24-16
(10) Mike Nowakowski 20-20
(11) Jim Bannon 14-26
Group B (Tuesday)
(1) John Barkoviak 24-16
(2) Larry Braus 14-26
(3) Doc Harris 20-17
(4) Will Harris 23-17
(5) John Tomsich 19-18
(6) Mick VanValkenburg 24-16
(7) Bruce Lott 17-23
(8) Vic Horvath 24-16
(9) Russ Lemmon 11-29
(10) Greg Strite 16-20
(11) Rolando Cruz 24-16
Group C (Stratdraft)
(1) Willy Dominguez 23-17
(2) Michael Meeks 28-12
(3) Mike Davis 24-16
(4) Ethan Allred 19-21
(5) Sean Oakley & Mike Breithaupt 20-20
(6) Bob Reincke 18-22
(7) Laurie Strite 21-19
(8) Roscoe 18-22
(9) Mark Van Klaveren 16-24
(10) Ben Rogers 16-24
(11) Norm Plouffe 17-23
April 2023
Winner: Mick VanValkenburg
Qualifying Round
Breithaupt & Oakley (8) over Shull (9), 4-2
Reincke (12) over Stibor (5), 4-1
G. Strite (10) over Horvath (7), 4-1
Plouffe (6) over Nowakowski (11), 4-3
Quarterfinals
Waterstreet (1) over Breithaupt & Oakley (8), 4-2
Reincke (12) over T. Strite (4), 4-3
VanValkenburg (2) over G. Strite (10), 4-2
Tomsich (3) over Plouffe (6), 4-0
Semifinals
Reincke (12) over Waterstreet (1), 4-2
VanValkenburg (2) over Tomsich (3), 4-0
Final
VanValkenburg (2) over Reincke (12), 4-0
Group A (Friday)
(1) Fred Stibor 22-14
(2) Bryan Albin 18-18
(3) Keith Hiljus 13-23
(4) Russ Lemmon 16-20
(5) Alan Small 17-19
(6) Doc Harris 15-21
(7) Robert Reincke 19-17
(8) Mick VanValkenburg 22-14
(9) Lance Shull 20-16
(10) Laurie Strite 18-18
Group B (Monday)
(1) Peter Waterstreet 22-10
(2) Mark Delpopolo & Mike Cohen 11-21
(3) Jim Bannon 15-17
(4) Willy Dominguez 7-21
(5) Vic Horvath 21-11
(6) Mike Nowakowski 17-15
(8) Toby Strite 21-11
(9) Bruce Lott 16-16
(10) Larry Braus 10-18
Group C (Tuesday)
(1) Mike Breithaupt & Sean Oakley 21-15
(2) John Tomsich 22-14
(3) Ron Pearson 17-19
(4) Dan (Roscoe) Rossi 13-19
(5) Mark Van Klaveren 19-17
(6) Jason Johnson 19-17
(7) Michael Meeks 11-25
(8) Greg Strite 20-16
(9) John Kostyo 13-19
(10) Norm Plouffe 21-15
March 2023
Winner: Bryan Albin
Qualifying Round
Tomsich (9) over Meeks (8) 4-0
G. Strite (12) over Kostyo (5), 4-0
Van Klaveren (7) over Harris (10), 4-1
Motley (6) over Breithaupt & Oakley (11) 4-2
Quarterfinals
Tomsich (9) over Rogers (1), 4-1
Stibor (4) over G. Strite (12), 4-3
Van Klaveren (7) over Cruz (2), 4-2
Albin (3) over Motley (6), 4-2
Semifinals
Stibor (4) over Tomsich (9), 4-3
Albin (3) over Van Klaveren (7), 4-0
Final
Albin (3) over Stibor (4), 4-2
Group A (Friday)
(1) Ben Rogers 25-11
(2) Keith Hiljus 12-24
(3) Alan Small 18-18
(4) Mark Delpopolo & Mike Cohen 19-17
(5) Will Harris 12-24
(6) Rich Piwkowski 15-21
(7) John Tomsich 21-15
(8) John Kostyo 22-14
(9) Willy Dominguez 16-20
(10) Greg Strite 20-16
Group B (Monday)
(1) Fred Stibor 22-14
(2) Chris Wiseman 12-20
(3) Lance Shull 20-16
(4) Mark Van Klaveren 22-14
(5) Mick VanValkenburg 16-16
(6) Toby Strite 15-21
(7) Mike Breithaupt & Sean Oakley 21-15
(8) Jim Bannon 12-24
(9) Ron Pearson 12-24
(10) Rolando Cruz 24-12
Group C (Stratdraft)
(1) Doc Harris 21-15
(2) PJ DiBiase 16-20
(3) Vic Horvath 21-15
(4) Norm Plouffe 20-16
(5) Michael Meeks 21-15
(6) Russ Lemmon 12-24
(7) Terry Motley 21-15
(8) Mike Nowakowski 11-25
(9) Bryan Albin 22-14
(10) Mike Davis 15-21
Regional 2022
Winner: Greg Strite
Qualifying Round
VanValkenburg (8) over Barker & Wiseman (9), 4-3
Lemmon (12) over Harris (5), 4-1
Delpopolo & Cohen (10) over Breithaupt & Wayne (7), 4-1
DiBiase (6) over Lippert (11), 4-2
Quarterfinals
VanValkenburg (8) over Johnson (1), 4-3
T. Strite (4) over Lemmon (12), 4-2
G. Strite (2) over Delpopolo & Cohen (10), 4-3
DiBiase (6) over L. Strite, 4-0
Semifinals
VanValkenburg (8) over T. Strite (4), 4-2
G. Strite (2) over DiBiase (6), 4-2
Regional Final
G. Strite (2) over VanValkenburg (8), 4-0
Group A (Friday)
(1) Ron Pearson 20-20
(2) Bill Consolie 19-21
(3) Tom Anderson 14-22
(4) Toby Strite 24-16
(5) Big Oaks 24-16
(6) Bruce Lott 13-27
(7) Peter Waterstreet 20-20
(8) Russ Lemmon 22-18
(9) Mick VanValkenburg 23-17
(10) Dan Collings 17-19
(11) Jim Bannon 20-20
Group B (Monday)
(1) Mark Van Klaveren 19-17
(2) Brian Favereaux 10-18
(3) Larry Braus 14-18
(5) Ken Biss 16-20
(6) Mike Breithaupt & Eric Wayne 21-15
(7) Greg Strite 24-12
(8) Doc Harris 12-16
(9) Mark Delpopolo & Mike Cohen 20-16
(10) Michael Strite 14-18
(11) Lance Shull 18-18
Group C (Tuesday)
(1) Jason Johnson 28-12
(2) Matt Crowley 14-16
(3) Jim Galloway 13-21
(4) Team Oylers - Rich Piwkowski 21-18
(5) Jordan Barker & Chris Wiseman 23-17
(6) Willy Dominguez 12-19
(7) John Kostyo 14-18
(8) Will Harris 24-16
(9) Alan Small 13-18
(10) Vic Horvath 17-20
(11) Bruce Fogg 18-22
Group D (Stratdraft)
(1) PJ DiBiase 21-15
(2) Laurie Strite 22-14
(3) Dave Lippert 20-16
(5) Michael Meeks 9-15
(6) Blasters 20-16
(7) Donnie & Tyler Hastings 14-21
(8) Roscoe 16-15
(9) Mike Davis 19-17
(10) Norm Plouffe 16-20
(11) Rolando Cruz 11-17
October 2022
Winner: Mick VanValkenburg
Qualifying Round
Roscoe (8) over Small (9), 4-1
M. Strite (12) over G. Strite (5), 4-2
Lemmon (7) over Crowley (10), 4-2
Lott (11) over Anderson (6), 4-1
Quarterfinals
Harris (1) over Roscoe (8), 4-1
VanValkenburg (4) over M. Strite (12), 4-2
T. Strite (2) over Lemmon (7), 4-2
Plouffe (3) over Lott (11), 4-2
Semifinals
VanValkenburg (4) over Harris (1), 4-0
Plouffe (3) over T. Strite (2), 4-3
Final
VanValkenburg (4) over Plouffe (3), 4-3
Group A (Friday)
(1) Larry Braus 15-25
(2) Ron Pearson 14-18
(3) Tom Anderson 23-17
(4) Mike Cohen & Mark Delpopolo 13-23
(5) Will Harris 28-12
(6) Russ Lemmon 23-17
(7) Bruce Lott 22-18
(8) Vic Horvath 21-19
(9) Willy Dominguez 22-18
(10) Blasters 13-27
(11) Jim Bannon 21-19
Group B (Monday)
(1) Mick VanValkenburg 24-16
(2) Bama Bombers (Team Hastings) 20-20
(3) Toby Strite 25-15
(4) Michael Strite 21-19
(5) Lance Shull 18-22
(6) Lance Tucker 20-20
(7) Team Oylers (Rich Piwkowski) 18-22
(8) Jason Johnson 16-24
(9) Alan Small 22-18
(10) Peter Waterstreet 18-22
(11) Team Van Klaveren 18-22
Group C (Stratdraft)
(1) Matt Crowley 23-17
(2) Sean Riley 18-22
(3) Laurie Strite 16-24
(4) Norm Plouffe 25-15
(5) Bruce Fogg 16-20
(6) Roscoe 23-17
(7) PJ DiBiase 18-22
(8) Mike Nowakowski 17-19
(9) Mike Breithaupt & Sean Oakley 14-18
(10) Greg Strite 24-16
(11) Mike Davis 14-18
September 2022
Winner: Alan Small
Qualifying Round
Lemmon (8) over D. Van Klaveren (9), 4-2
Small (12) over DiBiase (5), 4-1
M. Strite (7) over Plouffe (10), 4-2
Cruz (6) over G. Strite (11), 4-3
Quarterfinals
Lemmon (8) over T. Strite (1), 4-2
Small (12) over VanValkenburg (4), 4-1
D. Hastings (2) over M. Strite (7), 4-3
Dominguez (3) over Cruz (6), 4-2
Semifinals
Small (12) over Lemmon (8), 4-1
Dominguez (3) over D. Hastings (2), 4-2
Final
Small (12) over Dominguez (3), 4-3
Group A (Friday)
(1) Lance Shull 13-15
(3) Russ Lemmon 16-12
(4) Willy Dominguez 16-12
(5) Mark Van Klaveren 11-17
(6) Norm Plouffe 15-13
(7) Mike Breithaupt & Sean Oakley 12-16
(8) Vic Horvath 13-15
(9) Rolando Cruz 16-12
Group B (Tuesday)
(1) Toby Strite 19-9
(2) Ron Pearson 12-16
(3) Alan Small 14-14
(4) Dan Van Klaveren 14-14
(5) Bruce Lott 11-17
(6) Jason Johnson 13-15
(7) Mick VanValkenburg 18-10
(8) Rich Piwkowski 11-17
Group C (Stratdraft)
(1) Larry Braus 14-14
(2) PJ DiBiase 17-11
(3) Donnie Hastings 17-11
(4) Mike Davis 8-14
(6) Greg Strite 15-13
(7) Michael Strite 17-11
(8) Roscoe 6-14
(9) Dan Collings 10-14
August 2022
Winner: Peter Waterstreet
Qualifying Round
VanValkenburg (8) over D. Hastings (9), 4-0
Kostyo (5) over Roscoe (12), 4-2
Waterstreet (10) over Lott (7), 4-3
Breithaupt & Oakley (6) over D. Van Klaveren (11), 4-2
Quarterfinals
VanValkenburg (8) over Harris (1), 4-1
Dennis (4) over Kostyo (5), 4-1
Waterstreet (10) over L. Strite (2), 4-3
Breithaupt & Oakley (6) over Braus (3), 4-2
Semifinals
VanValkenburg (8) over Dennis (4), 4-1
Waterstreet (10) over Breithaupt & Oakley (6), 4-2
Final
Waterstreet (10) over VanValkenburg (8), 4-1
Group A (Friday)
(1) Jim Bannon 16-16
(2) Larry Braus 19-13
(3) Tony Tucker 10-18
(4) Peder Berg 12-16
(5) Mike Breithaupt / Sean Oakley 18-14
(6) Willy Dominguez 16-16
(8) Mick VanValkenburg 18-14
(9) Toby Strite 14-18
(10) Peter Waterstreet 17-15
Group B (Monday)
(1) Ron Pearson 13-19
(2) Dan Van Klaveren 16-16
(3) Will Harris 23-9
(4) Vic Horvath 12-17
(5) Bruce Lott 19-13
(6) PJ DiBiase 10-19
(7) John Kostyo 20-12
(8) Michael Strite 12-16
(10) Rolando Cruz 12-16
Group C (Stratdraft)
(1) Laurie Strite 22-10
(2) Norm Plouffe 14-18
(3) Donnie Hastings 16-16
(4) Pierce Dennis 20-12
(5) Lance Shull 14-18
(7) Greg Strite 15-17
(8) Jim Galloway 13-19
(9) Sean Riley 15-17
(10) Roscoe 15-17
July 2022
Winner: Donnie Hastings
Qualifying Round
Plouffe (9) over Lott (8), 4-1
Datillo (5) over Roscoe (12), 4-2
Bannon (10) over Crowley (7), 4-1
Fenjo (11) over Meeks (6), 4-1
Quarterfinals
Dominguez (1) over Plouffe (9), 4-1
Riley (4) over Datillo (5), 4-3
Bannon (10) over Collings (2), 4-3
D. Hastings (3) over Fenjo (11), 4-1
Semifinals
Dominguez (1) over Riley (4), 4-1
D. Hastings (3) over Bannon (10), 4-0
Final
D. Hastings (3) over Dominguez (1), 4-3
Group A (Friday)
(1) Bruce Fogg 18-18
(2) Dan Collings 23-13
(3) Jim Bannon 20-16
(4) Randy Free 11-25
(5) Matt Crowley 21-15
(6) Tom Anderson 18-18
(7) Sean Riley 23-13
(8) Ron Pearson 12-24
(9) Team Strite 17-19
(10) Russ Lemmon 17-19
Group B (Monday)
(1) Chris Wiseman 14-22
(2) Willy Dominguez 23-13
(3) Dave Lippert and Ken Biss 14-22
(4) Peter Waterstreet 11-17
(5) Jerry Datillo 23-13
(6) Mike Nowakowski 14-18
(7) Lance Shull 18-18
(8) Jim Galloway 15-17
(9) Fenjo 20-16
(10) Bruce Lott 20-16
Group C (Stratdraft)
(1) Larry Braus 12-16
(2) Ethan Allred 16-20
(3) Norm Plouffe 20-16
(4) Mike Davis 16-12
(5) Tyler Hastings 8-20
(6) Eric Wayne & Mike Breithaupt 17-19
(7) Laurie Strite 18-18
(8) Roscoe 19-17
(9) Donnie Hastings 21-15
(10) Michael Meeks 21-15
June 2022
Winner: Jim Galloway
Qualifying Round
Harris (9) over Lemmon (8), 4-1
Lott (12) over VanValkenburg (5), 4-1
Shull (10) over T. Hastings (7), 4-3
Small (6) vs. Datillo (11), 4-0
Quarterfinals
Galloway (1) over Harris (9), 4-2
G. Strite (4) over Lott (12), 4-2
Shull (10) over DiBiase (2), 4-3
Wayne & Breithaupt (3) over Small (6), 4-2
Semifinals
Galloway (1) over G. Strite (4), 4-2
Shull (10) over Wayne & Breithaupt, 4-1
Final
Galloway (1) over Shull (10), 4-1
Group A (Friday)
(1) Russ Lemmon 14-14
(2) Jerry Datillo 14-14
(3) Jim Galloway 20-8
(4) Willy Dominguez 13-15
(5) Alan Small 16-12
(6) Rolando Cruz 14-14
(7) Vic Handel 11-17
(8) Jim Bannon 10-18
Group B (Monday)
(1) Toby Strite 12-16
(2) Bruce Lott 13-15
(4) Vic Horvath 13-15
(5) Ron Pearson 11-17
(6) Mick VanValkenburg 17-11
(7) PJ DiBiase 19-9
(8) Will Harris 14-14
(9) Larry Braus 13-15
Group C (Stratdraft)
(1) Eric Wayne & Mike Breithaupt 17-11
(2) Lance Shull 16-12
(3) Donnie Hastings 7-17
(4) John Kostyo 9-15
(5) Greg Strite 17-11
(6) Norm Plouffe 12-16
(7) Roscoe 14-14
(9) Tyler Hastings 16-12
May 2022
Winner: Bruce Lott
Qualifying Round
Rogers (8) over Collings (9), 4-3
Piwkowski (5) over Blasters (12), 4-2
Small (10) over Roscoe (7), 4-1
Lemmon (11) over Tucker (6), 4-3
Quarterfinals
Stibor (1) over Rogers (8), 4-1
Wayne & Breithaupt (4) over Piwkowski (5), 4-1
Small (10) over VanValkenburg (2), 4-2
Lott (3) over Lemmon (11), 4-0
Semifinals
Stibor (1) over Wayne & Breithaupt (4), 4-0
Lott (3) over Small (10), 4-2
Finals
Lott (3) over Stibor (1), 4-3
Group A (Friday)
(1) Pete Nelson 19-21
(2) Willy Dominguez 20-20
(3) Russ Lemmon 22-18
(4) Bryan Albin 17-23
(5) Mick VanValkenburg 26-14
(6) Peder Berg 16-24
(7) Ben Rogers 23-17
(8) Will Harris 18-22
(9) Mark Van Klaveren 19-21
(10) Ken Biss 17-23
(11) Tony Tucker 23-17
Group B (Monday)
(1) Michael Strite 14-22
(2) Peter Waterstreet 18-22
(3) Blasters 21-19
(4) Bruce Lott 25-15
(5) Toby Strite 19-21
(6) Ron Pearson 17-23
(7) Big Oaks 20-20
(8) Greg Strite 20-20
(9) Dan Van Klaveren 16-20
(10) Rich Piwkowski 24-16
(11) Dan Collings 22-18
Group C (Stratdraft)
(1) Roscoe 22-14
(2) Larry Braus 17-19
(3) Alan Small 21-15
(4) Lance Shull 19-17
(5) Fred Stibor 24-12
(6) Eric Wayne & Mike Breithaupt 23-13
(7) Laurie Strite 15-21
(9) Michael Meeks 9-23
(10) Mike Nowakowski 8-24
(11) Norm Plouffe 18-18
April 2022
Winner: Toby Strite
Qualifying Round
Roscoe (8) over D. Van Klaveren (9), 4-2
Davis (12) over Cruz (5), 4-3
Nowakowski (7) over Biss (10), 4-1
G. Strite (6) over Foster & Bond (11), 4-2
Quarterfinals
T. Strite (1) over Roscoe (8), 4-0
L. Strite (4) vs. Davis (12), 4-0
Nowakowski (7) over Dominguez (2), 4-2
G. Strite (6) vs. Wayne & Breithaupt (3), 4-2
Semifinals
T. Strite (1) over L. Strite (4), 4-3
G. Strite (6) over Nowakowski (7), 4-3
Final
T. Strite (1) over G. Strite (6), 4-2
Group A (Friday)
(1) Bryan Albin 13-19
(2) Willy Dominguez 22-10
(3) Ken Biss 17-15
(4) PJ DiBiase 15-17
(5) Chris Wiseman 13-19
(6) Jim Bannon 16-16
(7) Russ Lemmon 11-21
(8) Alan Small 15-17
(9) Rolando Cruz 22-10
Group B (Monday)
(1) Eric Wayne & Mike Breithaupt 19-9
(2) Dan Van Klaveren 15-13
(3) Dave Bengert 5-3
(4) The Big Oaks 9-15
(5) Greg Strite 17-11
(6) Peter Waterstreet 10-18
(7) Vic Horvath 13-15
(8) Jason Johnson 14-14
(9) Blasters 14-14
Group C (Tuesday)
(1) Mike Nowakowski 19-13
(2) Tony Tucker 16-16
(3) Michael Strite 16-16
(4) Ron Pearson 10-22
(5) Toby Strite 22-10
(6) Mick VanValkenburg 17-15
(7) Ian Foster & Steve Bond 17-15
(8) Doc Harris 12-20
(9) Larry Braus 15-17
Group D (Stratdraft)
(1) Fenjo 13-19
(2) Michael Meeks 10-22
(3) Mike Davis 18-14
(4) Roscoe 19-13
(5) Laurie Strite 19-13
(6) Lance Shull 17-15
(7) John Kostyo 16-16
(8) Norm Plouffe 17-15
(9) Mark Van Klaveren 15-17
March 2022
Winner: Eric Wayne & Mike Breithaupt
Qualifying round
Nowakowski (9) over Braus (8), 4-1
Anderson (12) over T. Strite (5), 4-2
Lott (11) over Blasters (6), 4-2
Wayne & Breithaupt (10) over Dominguez (6), 4-2
Quarter-finals
Plouffe (1) over Nowakowski (9), 4-2
G. Strite (4) over Anderson (12), 4-1
DiBiase (3) over Lott (11), 4-1
Wayne & Breithaupt (10) over VanValkenburg (2), 4-1
Semifinals
Plouffe (1) over G. Strite (4), 4-3
Wayne & Breithaupt (10) over DiBiase (3), 4-1
Final
Wayne & Breithaupt (10) over Plouffe (1), 4-3
Group A (Friday)
(1) Willy Dominguez 19-13
(2) Bruce Fogg 11-15
(3) Peder Berg 10-15
(4) Lance Shull 13-17
(5) Russ Lemmon 17-15
(6) PJ DiBiase 22-10
(7) Bruce Lott 18-14
(8) Will Harris 11-18
(9) Dave Bengert 14-18
Group B (Monday)
(1) Mark Van Klaveren 4-28
(2) Larry Braus 19-13
(3) Bryan Albin 16-16
(4) Ed Francke 15-15
(5) Greg Strite 21-11
(6) Tom Anderson 18-14
(7) Peter Waterstreet 18-14
(8) Michael Strite 13-17
(9) Big Oaks 18-14
Group C (Tuesday)
(1) Mike Nowakowski 20-12
(2) John Kostyo 16-16
(3) Alan Small 9-19
(4) Ken Biss & Dave Lippert 18-14
(5) Mick VanValkenburg 23-9
(6) Ron Pearson 9-23
(7) Toby Strite 22-10
(8) Tony Tucker 10-22
(9) Rich Piwkowski 13-15
Group D (Stratdraft)
(1) Sean Riley 11-17
(2) Terry Motley 12-16
(3) Michael Meeks 11-21
(4) Brian Favereaux 13-15
(5) Vic Horvath 12-16
(6) Mike Davis 6-10
(7) Blasters (Frank Luisi) 21-11
(8) Eric Wayne & Mike Breithaupt 18-14
(9) Norm Plouffe 24-8
Regional 2021
Winner: Mick VanValkenburg
October 2021
Winner Norm Plouffe
September 2021
Winner: Norm Plouffe
August 2021
Winner: Vic Horvath
July 2021
Winner: Lance Shull
June 2021
Winner: Vic Horvath
May 2021
Winner: Willy Dominguez
April 2021
Winner: Willy Dominguez
March 2021
Winner: Toby Strite
Regional Championship 2020
Winner: Mick VanValkenburg
October 2020
Winner: Mick VanValkenburg
September 2020
Winner: Dave Lippert
August 2020
Winner: Mike Nowakowski and Dan Collings
July 2020
Winner: Fenjo
June 2020
Winner: Bryan Albin
May 2020
Winner: Bruce Lott
April 2020
Winner: Eric Wayne and Mike Breithaupt
March 2020
Winner: Toby Strite